Jak piękny uśmiech
zmienia życie?

Mówi się, że piękno to pojęcie względne, a o gustach się nie dyskutuje. Trudno się z tym nie zgodzić, jest jednak pewien wyjątek. Coś, co zawsze wygląda pięknie, pasuje każdemu i bez wyjątku budzi pozytywne emocje. To oczywiście uśmiech. Choć na co dzień niespecjalnie się nad tym zastanawiamy, ma on niezwykłą moc i wpływa na znacznie więcej aspektów naszego życia, niż nam się wydaje. Czy uśmiech może zmienić nasze życie?

Uśmiechamy się kiedy jesteśmy szczęśliwi, to oczywiste, ale czy działa to również w drugą stronę? Czy możemy poczuć szczęście, kiedy się uśmiechniemy? Okazuje się, że tak! Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanford na Florydzie oraz z Uniwersytetu Południowej Australii[KM1]  udowodniły, że nawet wymuszony uśmiech poprawia nastrój. Już samo to jest wystarczającym argumentem, aby przywoływać go na twarz jak najczęściej, jednak możemy ich znaleźć znacznie więcej. Co daje nam uśmiech?

blank

(U)śmiech to zdrowie

Czy słyszeliście kiedyś, że osoby, które często się uśmiechają i szczerze śmieją, są zdrowsze i żyją dłużej? Zapewne tak, jednak zazwyczaj nie traktujemy takiego stwierdzenia poważnie i wcale się nad tym nie zastanawiamy. Tymczasem kwestia ta została szczegółowo zbadana przez naukowców z Uniwersytetu Wayne w Michigan w USA.[KM1]  Stwierdzili oni, że osoby, które często się uśmiechają żyją średnio aż o 7 lat dłużej. Jak to możliwe?

Piękny uśmiech, ukazujący zdrowe, białe zęby często jest wynikiem prawidłowej higieny jamy ustnej i ogólnego, dobrego stanu zdrowia. Jego posiadacze nie tylko sprawiają wrażenie osób, które o siebie dbają. Oni naprawdę to robią! Ale nie chodzi tylko o to. Szczery uśmiech wyzwala w organizmie wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Równocześnie spada poziom niekorzystnego dla organizmu i będącego przyczyną wielu chorób hormonu stresu – kortyzolu.

Wiele badań udowodniło, że uśmiech to również liczne korzyści na poziomie psychologicznym. Nie tylko poprawia samopoczucie i daje zastrzyk pozytywnej energii, ale również wpływa korzystnie na samoocenę, pomaga w zwalczaniu smutku, lęków i depresji.

Kiedy jesteśmy pewni swojego uśmiechu, nie wstydzimy się go i często przywołujemy na twarz, wysyłamy do świata pozytywną energię, a świat odpowiada nam tym samym. Rośnie nasza pewność siebie, łatwiej nam stawiać czoła wyzwaniom czy wychodzić poza strefę komfortu. Życie z uśmiechem jest prostsze i bardziej satysfakcjonujące.

 

Jak Cię widzą…

Szczery uśmiech jest nie do przecenienia na gruncie społecznym. Pozwala nawiązywać kontakty, przełamuje lody, łagodzi napięcia, dodaje otuchy w trudnych sytuacjach i pomaga stworzyć przyjazną, pełną dobrej energii atmosferę, która sprzyja relacjom na gruncie towarzyskim. Z czego to wynika? Osoby, które często się uśmiechają, są postrzegane przez innych jako otwarte i przystępne, a także przyjazne i godne zaufania.

Uśmiech może być również przepustką do wymarzonej kariery. Jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę, pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Nie zapomnij więc o uśmiechu – to zawsze robi pozytywne wrażenie, a większość szefów woli mieć w zespole radosną, pozytywnie nastawioną osobę niż zamkniętego w sobie mruka. I nie są to tylko nasze przypuszczenia – naukowcy z Kanady, w opublikowanym w 2015 [KM1] roku badaniu doszli do wniosków, że z dużym prawdopodobieństwem zadbany uśmiech zwiększa możliwości zatrudnienia.

 

blank

 

Wpływ pięknego uśmiechu na postrzeganie nas przez innych był także przedmiotem badań przeprowadzonych przez Kelton Research dla Align Technology[KM2] . Wykazały one, że osoby z prostymi zębami są postrzegane przez innych jako mądrzejsze, inteligentniejsze i odnoszące większe sukcesy. Co więcej, statystycznie, posiadacze zdrowego, pięknego uśmiechu częściej umawiają się na randki.

 

Dlaczego nie uśmiechamy się częściej?

Skoro już wiemy, jak pozytywny wpływ na nasze życie ma uśmiechanie się, dlaczego nie robimy tego częściej? Co nas powstrzymuje? Oczywiście każdy ma momenty w życiu, kiedy nie jest mu do śmiechu, wiele też zależy od naszego charakteru. Niemniej jednak wciąż zdarza się, że powodem dla którego wstydzimy się uśmiechu jest to, że nie jest on idealny.


blank


Co to znaczy, że uśmiech jest „piękny”? Mamy naturalną skłonność uznawać za taki ten ukazujący zdrowe, zadbane, proste i białe zęby. Świadomość społeczeństwa w sprawach dbania o higienę jamy ustnej jest aktualnie na znacznie wyższym poziomie niż kiedyś i naprawdę rzadko spotyka się osoby, które mają wyraźne braki w uzębieniu. Mimo to wielu z nas wciąż boryka się z innymi kompleksami związanymi z uśmiechem – zdarza się, że zęby nie są idealnie proste, białe czy nie podoba nam się ich kształt lub rozstaw.

Wbrew pozorom problemy te wychodzą znacznie poza kwestie estetyczne i nie są jedynie przejawem próżności. Nietrudno się domyślić, że osoby, które wstydzą się swoich zębów, będą mieć skłonność do ich ukrywania. W efekcie często są one postrzegane jako nieśmiałe, skryte i nie budzące zaufania, a czasem nawet wręcz jako nieuprzejme. Może to niekorzystnie wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Potwierdzają to choćby badania przeprowadzone w 2023 roku wśród dzieci i młodzieży. [KM1] Wykazały one, że wady zgryzu oraz inne problemy stomatologiczne mają wpływ na życie psychologiczne i psychospołeczne nastolatków.

 

Co zrobić, żeby mieć piękny uśmiech?

To, jak często uśmiech gości na naszych twarzach, zależy tylko od nas samych. Mamy też spory wpływ na to, jak się on prezentuje. Zbilansowana dieta, odpowiednie nawadnianie, regularne (i prawidłowe!) szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej – to wszystko wpływa na stan naszych zębów i dziąseł, a tym samym na to, jak prezentuje się nasz uśmiech. Ważnym aspektem są regularne kontrole stomatologiczne – jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.  Jeśli więc możesz pochwalić się pięknym uśmiechem, dbaj o niego najlepiej jak umiesz.

W czasach kiedy nowoczesna stomatologia, także ta estetyczna, jest na wyciagnięcie ręki, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby poprawić drobne niedoskonałości, które powstrzymują nas od częstszego uśmiechania się. Do popularnych zabiegów pozwalających uzyskać nieskazitelny uśmiech należy wybielanie, ważna jest również regularna higienizacja. W przypadku rozmaitych wad zgryzu z pomocą przychodzi leczenie ortodontyczne, które daje dobre efekty nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych.

A co, kiedy nasze problemy z uzębieniem są poważniejsze? Tym bardziej nie warto zwlekać z ich rozwiązaniem, ponieważ może się okazać, że jest to nie tylko kwestia olśniewającego uśmiechu, ale też zdrowia. Chore zęby mogą przyczyniać się do stanów zapalnych w innych częściach organizmu, a rozległe ubytki wpływać na kości szczęki. Warto pamiętać, że obecnie stomatolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem, lekami i rozwiązaniami, które pozwalają na bezbolesne leczenie nawet bardzo poważnych problemów z uzębieniem.

Podsumowując… uśmiechajmy się jak najczęściej!

Prowadzone na całym świecie badania, jednoznacznie potwierdzają, że uśmiechanie się ma znaczący wpływ na nasze dobre samopoczucie, pewność siebie, a także na więcej sukcesów w życiu towarzyskim i zawodowym. Nie możemy tego nie doceniać. Wykorzystujmy siłę uśmiechu na co dzień, ponieważ daje nam on szansę na lepsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Zróbmy ze swojego uśmiechu nowy, zdrowy nawyk. To naprawdę nie wymaga wiele wysiłku!