Endodoncja - leczenie kanałowe
Endodoncja w SmileClinic to pewność bezpieczeństwa, precyzji, skuteczności i trwałości leczenia.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Co wyróżnia endodoncję w SmileClinic i dlaczego leczenie w naszej klinice daje długotrwałe efekty?
Koferdam zapewnia skuteczność i efektywność pracy lekarza.
Dodatkowo, usprawnia i skraca czas zabiegu, gdyż nie ma konieczności ciągłej wymiany wałeczków z ligniny oraz pełni funkcje ochronne. Dzięki koferdamowi jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnym podrażnieniem tkanek miękkich przez środki płuczące stosowane w dezynfekcji kanałów, a także przed przypadkowym zranieniem wiertłem lub dostaniem się narzędzi do dróg oddechowych.
Praca w powiększeniu cechuje się bardzo dużą dokładnością przeprowadzanego leczenia.
Szczelne i precyzyjne zamknięcie kanałów możliwe dzięki płynnej gutaperce.
Pewność leczenia dzięki kontroli RVG.
Perfekcyjnie przeprowadzone leczenie kanałowe to fundamentem zdrowia nie tylko zębów, ale całego organizmu człowieka
Przebieg leczenia kanałowego
- Usunięcie zainfekowanej miazgi ze wszystkich kanałów w zębie. W zębach przednich obecny jest jeden kanał, ale zęby trzonowe posiadają cztery i więcej kanałów. Kanały te często mają średnicę włosa, potrafią mieć bardzo nieregularny przebieg, stąd do leczenia kanałowego niezbędny jest wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny.
- Opracowanie wszystkich kanałów w zębie na całej ich długości. Umożliwia to dokładną dezynfekcję ich wnętrza, co warunkuje dobre rokowanie przeprowadzonego leczenia.
- Opracowany i dokładnie zdezynfekowany kanał powinien być szczelnie wypełniony na całej długości aż po wierzchołek korzenia odpowiednim materiałem.
- Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa zęba, której celem jest ochrona przed jego złamaniem oraz przed powtórnym wniknięciem bakterii do wnętrza kanału.
Dlaczego czasem konieczne bywa powtórne wykonanie leczenia kanałowego tzw. reendo?
Jednym z podstawowych badań u naszych nowych Pacjentów jest staranna ocena wszystkich leczonych kanałowo zębów. Do tego celu używamy Tomografii Komputerowej, czyli trójwymiarowej rentgenodiagnostyki.
Oceniamy czy wszystkie kanały w zębie są wypełnione do wierzchołka korzenia, czy są odpowiednio opracowane oraz czy nie ma zapalnych zmian w kości wokół takiego zęba. Jeśli któryś z tych elementów budzi nasze wątpliwości kwalifikujemy ząb do powtórnego leczenia kanałowego.
Celem takiego leczenia jest eliminacja infekcji bakteryjnej w kanałach, leczenie zapalnych zmian wokół wierzchołka zęba a także eliminacja ognisk zakażenia niebezpiecznych dla zdrowia całego organizmu.
Czy każdy ząb nadaje się do powtórnego leczenia kanałowego?
Jeśli ząb jest bardzo zniszczony i odbudowa protetyczna nie jest możliwa, to powtórne leczenie kanałowe jest niezasadne. Należy rozważyć wtedy usunięcie zęba i uzupełnienie go za pomocą implantu. W tym wypadku to najlepsze rozwiązanie, które daje bardzo trwałe i dużo stabilniejsze efekty leczenia niż próby ratowania bardzo zniszczonych zębów.
Zęby, które często nie nadają się do leczenia kanałowego to zęby po urazach, zwłaszcza, jeśli szczelina złamania przebiega głęboko poddziąsłowo lub wzdłuż korzenia zęba. W takich przypadkach jedyną formą leczenia jest usunięcie zęba i uzupełnienie go implantem.