Bruksizm - leczenie

(Zgrzytanie zębami)

Zaciskanie i zgrzytanie zębami w wyniku nadmiernej aktywności mięśni żwaczy lub/i napinanie mięśni żucia lub ruchy boczne żuchwy bez kontaktów zębowych – tym charakteryzuje się bruksizm. Występuje on w dwóch postaciach – w czasie snu i w stanie czuwania.

Najczęstsze objawy bruksizmu to ból mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych a także patologiczne starcie zębów, bóle głowy, pęknięcie szkliwa czy odsłonięte szyjki zębowe.

Zobacz film

w którym Dagmara Karczewska tłumaczy, co to jest okluzja

Dokładny wywiad z pacjentem na temat stylu jego życia, przebytych chorób i innych niepokojących dolegliwości jest jedną z podstaw postawienia diagnozy występowania bruksizmu.

Leczenie bruksizmu

W SmileClinic przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem na temat stylu jego życia, przebytych chorób i innych niepokojących dolegliwości.

Bardzo dokładnie badamy mięśnie żucia i jeżeli Pacjent odczuwa ból podczas takiego badania, a lekarz wyczuje nieprawidłowy przyrost mięśni w okolicy żuchwy oraz zauważy białe linie na policzkach, najprawdopodobniej mamy do czynienia z bruksizmem. Pacjent może również wymagać specjalistycznej terapii, rozpoczynamy wówczas leczenie ortodontyczne.

Kolejny etap wizyty to pobranie wycisku obu łuków zębowych w celu wykonania modeli zębów, na podstawie których zostaną zaprojektowana specjalne nakładki z folii BruxChecker®. Służy ona do bardzo precyzyjnej oceny jakości zgryzu, wykrywania jego nieprawidłowości i do analizy poprawności okluzji. Taką szynę Pacjent zakłada na jedną noc.

Na kolejnej wizycie na podstawie analizy powstałych wybarwień na szynie planuje się przyszłe leczenie i korektę zgryzu. Składa się ono przede wszystkim na podniesieniu zwarcia oraz na prawidłowej odbudowie startych i zniszczonych zębów własnych pacjenta, którą nasi lekarze wykonują z jubilerską precyzją i dokładnością. 

Idealnie odtwarzają właściwą morfologię zębów, ze starannością odbudowując guzki oraz bruzdy. Do odbudowy wykorzystujemy materiały kompozytowe lub, jeżeli zachodzi ku temu potrzeba, wykonujemy indywidualne korony protetyczne.

Robimy wszystko, aby mieć pewność, ze kontakty zębowe są tak odbudowane, aby zęby nie miały możliwości ponownego ścierania się.

Aby wzmocnić i utrwalić efekty leczenia oraz zmniejszyć napięcie mięśni żucia, naszym Pacjentom przygotowujemy precyzyjną nakładkę miopatyczną do użytkowania według zaleceń lekarza.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie bruksizmu w SmileClinic?

Sama dolegliwość związana ze ścieraniem się zębów jest w głównej mierze spowodowana zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych. W naszej klinice bardzo holistycznie i kompleksowo podchodzimy do leczenia narządu żucia.

Możesz mieć pewność, że dokładna diagnostyka przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu pozwoli naszym lekarzom na postawienie właściwej diagnozy i dobranie najskuteczniejszej terapii.

Dokładne badanie palpacyjne całego układu narządu żucia, wykonywane przez naszych doświadczonych lekarzy, skutecznie potwierdzi wszystkie występujące dysfunkcje.

Robimy wszystko, aby doprowadzić do reemisji i w efekcie całkowitego ustąpienia objawów związanych z zaburzeniami w stawie skroniowo-żuchwowym.

Nasi specjaliści ortodoncji oraz protetyki w fachowy sposób opracowują  plan leczenia dostosowany indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Skupiamy się na odtworzeniu idealnej okluzji w ustach Pacjenta z prawidłowym ustawieniem wysokości zwarcia.

Idealna anatomiczna odbudowa zębów i precyzyjna okluzja w ustach Pacjenta to cel naszego leczenia.

FAQ:

1. Co to jest nakładka miopatyczna?

Jest to przezroczysta nakładka na zęby górne i dolne, indywidualnie zaprojektowana na podstawie wycisków zębów górnych i dolnych. Zmniejsza nacisk na zęby oraz rozluźnia mięśnie.

2. Czy nakładka BruxChecker® powoduje dyskomfort w trakcie użytkowania w nocy?

Nie. Nakładka BruxChecker®, ze względu na swoją niewielką grubość (0,1 mm) jest praktycznie niewyczuwalna przez użytkowników i nie powinna mieć wpływu na stopień nasilenia aktywności parafunkcjonalnej.