Implanty - co warto o nich wiedzieć?
Porady specjalisty SmileClinic

Implant to małych rozmiarów tytanowa śrubka, której zadaniem jest pełnienie funkcji naturalnego korzenia zęba. Implanty, tak jak naturalne zęby, wymagają odpowiedniej i starannej higieny. Należy je regularnie szczotkować, nitkować, usuwać kamień i osad nazębny. Wymagają również regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Jednak do odtworzenia brakującego zęba potrzebnych jest kilka elementów:

  • Łącznik, który łączy implant z pracą protetyczną,
  • Praca protetyczna np. w postaci korony, która odwzorowuje naturalną morfologię zęba i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Praca protetyczna połączona jest łącznikiem z implantem tuż pod linią dziąseł. Ze względu na swoją budowę, implanty wymagają od Pacjentów codziennego nitkowania i wprowadzania nici pod linię dziąseł, ponieważ nie stanowi ona żadnej bariery dla płytki nazębnej.

Implanty to obecnie najlepsza opcja dla osób, które chcą uzupełnić braki zębowe. W tym wpisie znajdziesz informacje przydatne przed przystąpieniem do zabiegu.

Implanty a higiena jamy ustnej

blank

Osad bakteryjny wnika w głąb i jeśli nie jest na bieżąco usuwany zaczyna zamieniać się w narastający, twardy kamień poddziąsłowy, który może prowadzić do powstania stanów zapalnych. Dlatego szalenie ważne jest, aby płytka nazębna była systematycznie usuwana.

Potrafi to tylko nić dentystyczna, wprowadzana delikatnie pod linię dziąseł. Prawidłowej techniki nitkowania stref wokół wszczepów uczą nasze higienistki. Pomagają również w doborze najodpowiedniejszych produktów do higieny jamy ustnej.

W naszej klinice posiadamy specjalne szczoteczki dedykowane implantom. Dzięki nim bez problemu usuniemy zalegającą płytkę bakteryjną w miejscach trudno dostępnych. Dodatkowo dla osób z pracami protetycznymi w postaci mostów polecamy specjalną nić dentystyczną z twardym zakończeniem.

Implanty – jak o nie zadbać?

blank

W dbaniu o implanty, szczególnie ważną rolę odgrywają regularne implantologiczne wizyty kontrolne. Zalecamy naszym Pacjentom, aby odbywały się one co 6 miesięcy, dzięki czemu lekarz stomatolog jest w stanie odpowiednio wcześnie zainterweniować w przypadku pierwszych oznak stanów zapalnych.

Fundamentem dbania o implanty są również systematyczne wizyty w gabinecie higienistycznym. W ich trakcie nasza higienistka wychwyci każdą najmniejszą nieprawidłowość w stanie zdrowia jamy ustnej i w razie potrzeby pokieruje Pacjenta do lekarza. Oprócz tego, dokładnie usunie złogi kamienia z kieszeni dziąsłowych, powierzchni wszczepu oraz szkliwa, a następnie wypoleruje powierzchnie.

Jeżeli poszukujesz specjalisty od uzupełniania braków zębowych, umów się na wizytę z jednym z naszych lekarzy stomatologów. Postaramy się wybrać dla Ciebie jak najdogodniejszy termin.