Wszystko o ortodoncji

W filmie znajdziesz odpowiedzi naszych lekarzy na najczęściej zadawane pytania dot. aparatów ortodontycznych i leczeniu

Nowoczesna ortodoncja daje szereg rozwiązań, dzięki którym Twój uśmiech będzie piękny, a przede wszystkim zdrowy. Dzisiejsze leczenie ortodontyczne potrafi być dyskretne, szybkie i efektowne, jednak najważniejszym jego zadaniem, oprócz poprawy estetyki, jest uzyskanie optymalnej funkcji narządu żucia.

Zęby ustawione w prawidłowej pozycji są bardziej odporne m.in. na ścieranie czy złamania, dzięki czemu uśmiech jest trwale piękny i do późnej starości możemy cieszyć się własnymi zębami.

Leczenie ortodontyczne w Smile Clinic

Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego wykonywany jest szereg specjalistycznych badań w celu precyzyjnego określenia zarówno potrzeb jak i możliwości. Podstawą naszej pracy w każdej dziedzinie stomatologii jest dokładna diagnostyka. Dzięki temu mamy pewność, że efekty leczenia będą stabilne w czasie.

Diagnostyka ortodontyczna w SmileClinic składa się z kilku elementów:

badań rentgenowskich, możliwych do zrobienia w naszej Klinice,
• badania mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego,
• analizy zdjęć rentgenowskich,
• analizy modeli diagnostycznych,
• analizy zdjęć wewnątrzustnych,
• analizy zdjęć portretowych,
• kondylografia.

blank

Dzisiejsza ortodoncja daje szereg rozwiązań, potrafi być dyskretna i szalenie skuteczna.

Po zapoznaniu się z wynikami badań, razem z Pacjentem omawiamy oraz wybieramy najlepszą i najbardziej skuteczną metodę leczenia, a także odpowiedni aparat ortodontyczny do wady Pacjenta.

Przed założeniem aparatu Pacjent zawsze kierowany jest na wizytę higienizacyjną w celu usunięcia zalegającego kamienia i osadu, który hamuje postęp leczenia.

Następnie zakładany jest aparat. Podczas tej wizyty Pacjent dostaje dokładny instruktaż jak należy dbać o higienę zębów podczas leczenia ortodontycznego.

blank
blank

W zależności od rodzaju aparatu wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc lub dwa. Podczas wizyt sprawdzane są postępy leczenia a w razie konieczności wprowadzane są odpowiednie modyfikacje.

Statystyczne leczenie ortodontyczne trwa około 2 lata. Po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczane z kleju i polerowane. Na wewnętrznej powierzchni zębów lekarz umieszcza retainer – metalowy cienki drucik, którego zadaniem jest utrzymanie nowej pozycji zębów.

Co wyróżnia ortodoncję w SmileClinic?

Współpraca lekarzy specjalistów w planowaniu leczenia ortodontycznego jest największą wartością wyróżniającą SmileClinic. Wnikliwa analiza potrzeb estetycznych oraz analiza funkcji narządu żucia pozwala na ustawienie zębów w pozycji, która realizuje oba najważniejsze elementy leczenia ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne u młodych ludzi to najlepsza inwestycja w zdrowy i piękny uśmiech. To minimalnie inwazyjna stomatologia, wykorzystująca potencjał jakimi są zdrowe, jeszcze nie zniszczone zęby. Prawidłowe ich ustawienie będzie procentowało przez całe życie.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych często wiąże się z odbudową zniszczonych w wyniku wady zgryzu zębów. Zadaniem zespołu lekarzy jest takie zaplanowanie leczenia by odbudowa pięknego uśmiechu i dobrej funkcji była możliwa.

Prawidłowa okluzja stanowi filar leczenia ortodontycznego, dzięki temu mamy pewność, że Twoje zęby pozostaną proste i piękne.

Ortodoncja odgrywa szalenie ważną rolę w leczeniu interdyscyplinarnym osób dorosłych, przygotowuje do dalszego leczenia protetycznego czy implantoprotetycznego.

Brak zębów zazwyczaj powoduje przemieszczanie się zębów sąsiednich, pochylają się lub rozsuwają powodując powstaesnie nieestetycznych szczelin między zębami. Czasem kilkumiesięczne przygotowanie zębów do dalszych etapów leczenia protetycznego lub implantoprotetycznego znacząco poprawia efekt ostateczny i trwałość rehabilitacji

W naszej klinice planowaniem leczenia ortodontycznego u Pacjentów dorosłych zajmuje się lekarz ortodonta, protetyk i jeśli jest to konieczne również implantolog.

W naszej klinice oferujemy szereg propozycji podczas leczenia ortodontycznego

• Klasyczne aparaty stałe – to najczęściej wybierane rozwiązanie podczas leczenia ortodontycznego. Standardowy aparat składa się z kilku elementów – łuku, który jest umocowany w zamkach ortodontycznych za pomocą kolorowych gumek tzw. ligatur oraz zamków, które mogą być metalowe lub wykonane z estetycznych tworzyw takich jak porcelana czy kryształ. Na każdej wizycie Pacjent może wybrać kolor ligatur w zależności od humoru, upodobań czy pory roku.

• Aparaty samoligaturujące – tak jak w przypadku klasycznego aparatu stałego, składa się on z łuku i zamków, jednak w przeciwieństwie do klasyki nie wymaga on ligatur. W zamkach zamontowane są specjalne klapki, których zadaniem jest trzymanie druciku.

• Nakładki Clear Aligner – to nowoczesna metoda korygowania delikatnych wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek, które indywidualnie projektowane są dla każdego Pacjenta. Pacjent na każdej wizycie dostaje zestaw 3-4 nakładek, które co tydzień zobowiązany jest zmieniać. Olbrzymią zaletą tego typu rozwiązani jest jego dyskrecja. Niestety nie jest to rozwiązanie dla osób niezdyscyplinowanych, ponieważ należy rygorystycznie pilnować czasu noszenia nakładek i wymieniać je zgodnie z zaleceniami lekarza.

FAQ:

1. Jak uniknąć nawracania wad zgryzu?

O stabilności leczenia ortodontycznego w znacznym stopniu decyduje prawidłowo odbudowana funkcja narządu żucia, czyli prawidłowe relacje zębów w stosunku do siebie podczas zgryzu i zaciskania. Odpowiednia pozycja żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym warunkuje komfort dla mięśni a tym samym wygodę dla Pacjenta.

2. Dlaczego warto umawiać się na regularne wizyty do gabinetu higieny?

Higiena w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo utrudniona, zalegający pokarm prowadzi do powstania próchnicy, kamienia i osadu nazębnego. Pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego są pod opieką higienistki, pomaga zachować doskonała higienę i zaprasza na wizytę kontrolna co 3 miesiące, co staramy się połączyć z wizytą u lekarza ortodonty.