Higienizacja – najlepsza inwestycja dla zdrowia Twoich zębów

Czyste, białe zęby, bez kamienia, osadów i przebarwień sprawiają, że nasz uśmiech wygląda olśniewająco. W uzyskaniu takiego efektu, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowia naszych zębów i całego organizmu, konieczna jest regularna  higienizacja. Co to za zabieg, po co się go przeprowadza i dlaczego jest ważny? Jak wygląda higienizacja zębów w standardowym wydaniu, a jak przeprowadzamy ją w SmileClinic? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat oczyszczania zębów.

Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz regularne kontrole stomatologiczne to podstawy, o które dba każdy, komu zależy na zdrowych zębach i pięknym uśmiechu. Jednak nawet jeśli bardzo pilnujemy higieny jamy ustnej,  w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie dokładnie usunąć z naszych zębów wszystkich gromadzących się na nich nalotów, osadów i bakterii. Dlatego mniej więcej co 3 – 6* miesięcy należy wykonać profesjonalny zabieg higienizacji u wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

*częstotliwość wizyt zależy od stanu higieny jamy ustnej i jest indywidualnie ustalana dla każdego pacjenta

Co to jest higienizacja zębów?

Najprościej mówiąc, higienizacja to zabieg oczyszczania zębów, przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i technologii. Jego głównym celem jest usunięcie z powierzchni zębów kamienia, płytki bakteryjnej, a także osadów i przebarwień.

Skąd na zębach bierze się płytka bakteryjna i kamień? To wynik działania różnych mikroorganizmów, które zasiedlają naszą jamę ustną. Pokrywają one zęby, dziąsła oraz język cienką warstwą mazistego nalotu, który nie jest widoczny gołym okiem – to właśnie płytka bakteryjna, czyli tzw. biofilm.

Zalegający biofilm z czasem ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Kamień możemy też poczuć językiem – pokryte nim zęby są szorstkie. Obecność kamienia sprzyja adhezji (“przyczepiania się”) jeszcze większej ilości bakterii do powierzchni zębów. Najwięcej kamienia gromadzi się przy dziąsłach, w przestrzeniach międzyzębowych oraz przy zębach stłoczonych i nieregularnie ustawionych w łuku.

Biofilm występuje u każdego, choć indywidualne uwarunkowania, a także styl życia, dieta oraz podejście do higieny jamy ustnej mogą wpływać na jego ilość i szybkość pojawiania się. Niestety, nawet jeśli odpowiednio często i starannie szczotkujemy zęby, używamy nici dentystycznej i płynów do płukania ust, nie jesteśmy w stanie całkowicie go wyeliminować, potrzebna jest pomoc wykwalifikowanej higienistki. Dlatego niezbędnym uzupełnieniem codziennego dbania o zęby jest regularnie wykonywana specjalistyczna higienizacja jamy ustnej.


blank

Po co przeprowadzać higienizację u dentysty?

Wiemy już, że celem higienizacji stomatologicznej jest oczyszczenie zębów z biofilmu, kamienia, a także przebarwień i osadów. Niewątpliwie takie działanie sprawi, że nasze zęby będą czystsze i zdrowsze. Higienizacja niweluje nieświeży oddech, sprawia że powierzchnia zębów jest gładka i jednolita. Jednak nie tylko to jest celem tego zabiegu.


Korzyści z higienizacji są znacznie większe. Gromadzenie się złogów na powierzchni zębów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim może prowadzić do różnego rodzaju problemów i chorób, zarówno samych zębów, jak i przyzębia: zwiększa ryzyko próchnicy, bólu i krwawienia dziąseł, a także paradontozy, rozchwiania a nawet utraty zębów..


Ale na tym nie koniec. Nieleczone problemy w jamie ustnej mogą być przyczyną innych chorób, z pozoru zupełnie z nimi niepowiązanych. Pojawia się coraz więcej badań potwierdzających pośredni związek pomiędzy stanem zapalnym jamy ustnej a takimi schorzeniami jak m.in. cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, chorobą Alzheimer’a a także powikłaniami ciąży. Regularna higienizacja zębów korzystnie wpływa też na trwałość wypełnień stomatologicznych i różnych uzupełnień protetycznych (np. licówek i koron porcelanowych, mostów). Pozwala również na zachowanie w idealnym stanie implantów zębowych, o które należy dbać tak samo, jak o własne zęby.

Jak wygląda higienizacja zębów?

W nowoczesnych gabinetach coraz częściej spotykana jest higienizacja GBT (Guided Biofilm Therapy), w której bardzo dużą wagę przykłada się do dokładnego usunięcia biofilmu. Jednym z dodatkowych kroków w tym podejściu jest wybarwienie płytki bakteryjnej, co znacznie ułatwia jej pozbycie się.

Skupienie się w pierwszej kolejności na usunięciu biofilmu sprawia, że kamień nazębny staje się lepiej widoczny, a tym samym można go usunąć znacznie precyzyjniej, szybciej i mniej inwazyjnie.

 

blank

Higienizacja jamy ustnej w SmileClinic

W naszej klinice wykonujemy higienizację w protokole GBT, wykorzystując m.in. innowacyjną technologię AIRFLOW® Prophylaxis Master. Dzięki temu zabieg jest minimalnie inwazyjny i maksymalnie komfortowy. Zobacz, jak wygląda u nas higienizacja krok po kroku:

Zobrazowanie problemu i omówienie badania – zanim przystąpimy do zabiegu higienizacji wybarwiamy płytkę bakteryjną i wykonujemy zdjęcia. Dzięki temu dokładnie widzimy, jak układa się biofilm i gdzie jest go najwięcej. To również ważna informacja dla Ciebie – nie tylko zwizualizuje Ci jak będzie przebiegać cały zabieg, ale przede wszystkim być podpowiedzią, którym miejscom należy poświecić więcej uwagi podczas domowych zabiegów higienicznych. To właśnie na tym etapie przeprowadzamy niezwykle ważny profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.

Usunięcie płytki, osadów i kamienia – w tym celu piaskujemy zabarwione wcześniej miejsca. Używamy do tego bardzo delikatnego piasku AIR FLOW® na bazie erytrytolu. Jego cząsteczki są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych produktów do piaskowania, dzięki czemu skuteczniej usuwają biofilm i przebarwienia, a równocześnie są mniej ścierne. Higienizacja AIRFLOW® PLUS ma również właściwości przeciwpróchnicze, antyadhezyjne i przeciwutleniające, ponadto chroni przed niektórymi patogenami jamy ustnej.

Skaling – ponieważ w pierwszej kolejności zadbaliśmy o usunięcie biofilmu z jamy ustnej i zębów oraz ich oczyszczenie z osadów, a wstępnie również z części kamienia nazębnego, w tym etapie możemy działać bardziej precyzyjnie i mniej inwazyjnie niż w przypadku tradycyjnego skalingu. Skaling wykonujemy z wykorzystaniem skalerów z końcówkami PIEZON®. Metoda ta jest przyjazna dla dziąseł i maksymalnie prewencyjna, ponieważ zapewnia ochronę tkanek przed urazem lub uszkodzeniem, a co na pewno ważne dla Ciebie, nie powoduje dyskomfortu podczas zabiegu.

Polerowanie szkliwa i nałożenie pianki fluoryzacyjnej – polerowanie już po oczyszczeniu ma na celu wygładzenie powierzchni zębów, a tym samym zmniejszenie retencji dla płytki bakteryjnej. Natomiast pianka z fluorem ma za zadanie wzmocnienie szkliwa i ochronę przed próchnicą.
Jak długo trwa higienizacja? Wiele zależy od indywidualnego przypadku oraz ilości zastosowanych kroków. W naszej klinice zazwyczaj jest to około jednej godziny.

 

blank

Higienizacja – czy warto?

Z pozoru wydawać by się mogło, że zabieg higienizacji nie jest szczególnie istotny. Kamień czy osadzający się w jamie ustnej biofilm nie bolą, czy jest więc sens tracić czas i pieniądze na wizyty u dentysty? Jednak takie podejście jest dość krótkowzroczne.

Profesjonalne oczyszczanie zębów oznacza mniej bakterii w jamie ustnej, a te, jak wiemy, niekorzystnie wpływają nie tylko na stan uzębienia, ale też na zdrowie ogólne. Regularne wykonywanie higienizacji jamy ustnej to najlepsza profilaktyka. Jest ona znacznie tańsza i mniej inwazyjna niż inne zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. To najlepsza inwestycja w piękny uśmiech i zdrowe zęby.

 

blank

Najczęściej zadawane pytania o higienizację:

Czy higienizacja boli?

Na komfort podczas higienizacji ma wpływ wiele czynników m.in częstotliwość wykonywania zabiegu (pacjenci poddawani higienizacji regularnie mają zazwyczaj mniejsze złogi kamienia nazębnego, dzięki czemu zabieg jest dla nich bardziej komfortowy) oraz użyty sprzęt (w SmileClinic stawiamy na minimalną inwazyjność zabiegów, co umożliwia nam nowoczesny sprzęt szwajcarskiej marki EMS z technologią PIEZON NoPain).

 

Co ile przeprowadzać higienizację?

Profesjonalny zabieg higienizacji u wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej powinno się wykonywać mniej więcej co 3 – 6 miesięcy. Dokładny terminarz wizyt jest ustalany indywidualnie i zależy stanu higieny jamy ustnej.

 

Jak długo nie jeść po higienizacji?

Nie należy jeść ani pić do 30 minut po higienizacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ma konieczności stosowania tzw. „białej diety”, która jest zalecana po zabiegu wybielania zębów.

 

Czy zalecana jest higienizacja dla dzieci?

Tak, zęby dzieci traktujemy tak samo jak zęby dorosłych. Do higienizacji zębów u dzieci stosujemy specjalne, nieinwazyjne końcówki do skalera z chłodzeniem oraz częścią pracującą z Polyetheretherketonu (PEEK).

 

Jak wygląda higienizacja przy implantach?

Implanty traktujemy tak samo jak naturalne zęby – należy je dokładnie czyścić, zarówno w domu jak i regularnie poddawać je zabiegom profesjonalnej higienizacji. W SmileClinic używamy specjalnych narzędzi do usuwania biofilmu i kamienia nazębnego wokół implantów.

 

Jak się przygotować do higienizacji?

Zabieg higienizacji nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.

 

Jak często zalecana jest higienizacja podczas leczenia ortodontycznego?

Osoby noszące aparat powinny wykonywać profesjonalny zabieg higienizacji u wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej mniej więcej co 3 miesiące. Częstotliwość wizyt zależy od stanu higieny jamy ustnej i jest indywidualnie ustalana dla każdego pacjenta.

 

Jaka jest właściwa kolejność – najpierw higienizacja czy leczenie?

Najlepiej wykonać zabieg higienizacji przed leczeniem stomatologicznym, ponieważ usunięcie osadu i złogów kamienia pozwala na lepszą diagnostykę. Kamień nazębny często pokrywa zmiany próchnicowe, które bez jego usunięcia są niewidoczne podczas badania wewnątrzustnego.

 

Czy higienizacja wybiela zęby?

Higienizacja nie wybiela zębów (to można osiągnąć poprzez zabieg profesjonalnego wybielania), ale usuniecie osadów i płytki nazębnej często sprawia, że zęby są „jaśniejsze” po zabiegu.