Bądź świadomym Pacjentem!
To warto wiedzieć o implantach!

Implanty stomatologiczne rządzą się takimi samymi prawami jak każdy inny produkt.

Dla większości Pacjentów implant to tylko metalowa śrubka. Śrubka jak śrubka – nic bardziej mylnego.

Warto pamiętać, że oszczędność na własnym zdrowiu nie jest najlepszym pomysłem.

Z leczeniem implantologicznym jest dokładnie tak samo jak z każdą inną dziedziną życia. Możemy trafić na dobry produkt, sprawdzony, taki, który posłuży nam przez wiele lat albo taki, który rozpadnie się niemalże w rękach. 

Taka sytuacja nigdy nie jest miła i towarzyszy jej zazwyczaj złość i rozczarowanie. W końcu jako klienci oczekujemy, że płacimy za coś, co powinno spełnić swoja rolę, służyć nam i po prostu działać.

Sprawa nabiera jednak nieporównywalnie ważniejszego wymiaru kiedy nie jesteśmy już klientem, tylko Pacjentem i chodzi o nasze zdrowie. W tym przypadku nie jest już tak prosto jak z nową bluzką, torebką czy ekspresem do kawy, który zwyczajnie oddajemy do serwisu i wraca naprawiony.

W przypadku implantów sprawa jest bardziej skomplikowana. Kiedy coś pójdzie nie tak jak trzeba, konsekwencje mogą być dużo gorsze.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest implant,
  • jakie technologie biorą udział w procesie implantacji,
  • na co zwrócić uwagę, przy wyborze kliniki implantologicznej.

Implant zastępuje korzeń zęba, a co z resztą?

Większości Pacjentom wydaje się, że implant zastąpi cały ząb. Sprawa wygląda nieco inaczej. Implant zastępuje część korzeniową zęba, czyli tą, której nie widać. Na implancie montuje się łącznik oraz koronę. Koroną jest właśnie tą częścią, która jest widoczną częścią naturalnego zęba. Te trzy elementy stanowią pełną odbudowę braku zębowego.

Sam implant jest tylko filarem. Taka sama sytuacja ma miejsce kiedy brakuje nam kilku zębów, wtedy implant staje się filarem, na którym montowany jest most. Takie rozwiązanie określa się często All-on-4.

Wszystkie trzy elementy wpływają bezpośrednio na jakość leczenia implantologicznego.

Implant to najlepsza inwestycja w uśmiech na długie lata

Implant implantowi nierówny!

blank
blank
Schemat budowy implantu

Dziś na rynku stomatologicznym pojawia się wiele marek implantów. Dla koncernów medycznych to łakomy kąsek jeśli chodzi o dochody. Implanty wykonywane są z tytanu – jest to w zasadzie maleńka śrubka, którą umieszcza się w kości żuchwy, bądź szczęki. Na dobrą sprawę, patrząc na to w kontekście materiałowym to drobiazg.

Jednak za tym małym elementem stoją dziesiątki lat badań, przepastne tomy opracowań naukowych, precyzyjne urządzenia i inżynieryjna, pełna sterylność, idealnie czysty skład stopu tytanu, wieloetapowy proces chemiczny, kilkukrotna kontrola jakości, setki naukowców, którzy pracują dla podniesienia bezpieczeństwa terapii implantologicznej.

Tak jest w w przypadku topowych producentów implantów. Jednym z nich jest szwajcarska marka Straumann, która specjalizuje się w wysokiej jakości implantach, których trwałość pozwala na oferowanie dożywotniej gwarancji. Straumann ma również szerokie zaplecze naukowe i technologiczne, które stale poszerza łącząc w swojej grupie kolejne marki ze świata stomatologii, takie jak aparaty nakładkowe ClearCorrect czy inne marki implantów jak brazylijski Neodent.

Jednak takie normy i standardy nie obowiązują wszędzie. Wraz z dostępnością maszyn Cad/Cam czy frezarek, na rynku ciągle pojawiają się producenci, którzy oferują tańsze rozwiązania i tańsze implanty. Są one często wzorowane jedynie na tych najlepszych, jednak nie mogą się poszczycić zapleczem naukowym sprawdzonych marek. Marketing często zastępuje tutaj fakty.

Kluczowe ogniwo - lekarz

Lekarz odpowiedzialny za zabieg implantacji jest najważniejszym ogniwem procesu. Jego umiejętności manualne, doświadczenie kliniczne, jego wiedza, to decydują o bezpiecznym zabiegu implantacji. Jest to zabieg chirurgiczny, czyli taki, który ingeruje w strukturę organizmu Pacjenta, przez co umiejętność jego przeprowadzenia ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia

Jest wiele narzędzi i systemów, które pomagają lekarzowi w procesie zabiegu, jednak na samym końcu jest ręka człowieka. Doświadczenia i umiejętności nie da się zastąpić niczym innym.

Warto dowiedzieć się przed zabiegiem jak długie doświadczenie ma lekarz, w jakich i ilu kursach uczestniczył.

Nasz cel to Twój zdrowy i piękny uśmiech

Technologia

blank

Wszystkie czynniki takie jak tomografia CBCT, szablony oraz nawigacja komputerowa, sterowana regeneracja kości czy zastosowanie technologii PRF oraz często zapominana sterylność to często zaplecze, które swoją złożonością dorównuje procedurom, bądź produkcji osprzętu do lotów w kosmos. Nie pozostaje to bez wpływu na cenę. Wszystko ma swój koszt. Lekarz decyduje, czy ostatecznie oszczędzi na pewnych procedurach czy nie. Oczywiście nie ma potrzeby do nadmiernej przesady, jednak miejmy świadomość.

Pamiętaj, decydując się na implant inwestujesz we własne zdrowie, a uzupełniając brak zęba – również w pewność siebie. Dlatego, jeśli chcesz się cieszyć zdrowym uśmiechem przez całe życie, naprawdę warto zwrócić na to wszystko uwagę. Nie obawiaj się zadawać pytania, sprawdzaj, dowiaduj się, miej świadomość i ciesz się zdrowym uśmiechem.

Jeżeli poszukujesz eksperta od uzupełniania braków zębowych, umów się na wizytę z jednym z naszych lekarzy stomatologów. Postaramy się wybrać dla Ciebie jak najdogodniejszy termin.